Projekt zakończony
Osoby zainteresowane szkoleniami zapraszamy na stronę Szkolenia GIS / GEOINFORMACJA / INSPIRE
FAQ – najczęściej zadawane pytania
Drukuj
Uczestnicy Akademii INSPIRE

1. Kto może uczestniczyć w programie szkoleniowym?
Program szkoleniowy jest skierowany do pracowników gmin. Uczestniczą oni we wszystkich trzech etapach programu. W programie mogą również uczestniczyć przedstawiciele instytucji współpracujących z gminami takich, jak Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska, Powiatowe Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, parki krajobrazowe, parki narodowe i inne. Ich udział jest przewidziany na na drugim i trzecim etapie programu (kurs e-Learning, szkolenie stacjonarne S2). Wówczas 1 osoba ze wskazanej przez gminę instytucji będzie mogła dołączyć do zespołu uczestniczacego w programie.
2. Czy w zespole gminy mogą być tylko osoby zajmujące się ochroną środowiska i planowaniem przestrzennym?
Decyzję o składzie osobowym zespołu podejmuje gmina, biorąc pod uwagę tematykę szkolenia oraz jego założenia. Organizator sugeruje, aby osoby zajmujące sie tematyką planowania przestrzennego oraz zarządzania środowiskiem stanowiły klucz w ustanawianiu składu zespołu. Jeżeli jednak gmina podejmie decyzję o innym składzie zespołu, Organizator nie będzie w żaden sposób podważał takiej decyzji.
3. W naszej gminie nie ma obszarów Natura 2000, czy możemy uczestniczyć w programie Akademii INSPIRE?
Tak. W każdej gminie są obiekty cenne przyrodniczo lub chronione tak, więc w każdej gminie można realizować założenia programu odnoszące się do tej tematyki.
4. Jak parki krajobrazowe, parki narodowe mogą zaangażować sie w program Akademii INSPIRE?
Parki kajobrazowe i narodowe zachęcamy do kontaktu z gminami na terenie, których położony jest Park lub obszary Natura 2000 w celu zachęcenia tych gmin do udziału w programie. Wówczas poprzez współpracę z gminą będą Państwo mogli zaangażować się w projekt na jego drugim i trzecim etapie (kurs e-Learning oraz szkolenie stacjonarne S2). Jeżeli po zamknięciu rejestracji dla gmin pozostaną nadal wolne miejsca na szkolenia S1, postaramy się zapewnić Państwu udział również w pierwszym etapie programu szkoleniowego.
Tematyka szkoleń - program szkoleniowy
1. Jestem ekspertem GIS - czego nowego dowiem się na szkoleniach Akademii INSPIRE?
Przede wszystkim należy mieć na względzie, że szkolenia nie są kursem obsługi określonego oprogramowania. Dotyczą one tematyki Dyrektywy INSPIRE oraz konsekwencji jej wdrożenia w stosunku do jednostek administracji samorządowej ze szczególnym odniesieniem do zadań gminy. Tematyka szkoleń związana jest w szczególności z prezentacją możliwości zastosowań Systemów Informacji Geograficznej w zadaniach gmin odnoszących się do zagadnień ochrony środowiska i planowania przestrzennego.
Osoba uważająca się za eksperta GIS może skorzystać z programu szkoleniowego głównie w zakresie tematyki Dyrektywy INSPIRE. Będzie miała także okazję poznania nowych, kompleksowych rozwiązań technologicznych i metodycznych możliwych do wdrożenia w zadaniach realizowanych przez gminę w zakresie planowania przestrzennego oraz zarządzania środowiskiem.
Szkolenia stacjonarne
1. Gdzie będą prowadzone zajęcia w ramach szkoleń stacjonarnych S1 i S2?
Zajęcia będą się odbywały w ośrodkach szkoleniowo-konferencyjnych. Organizator zapewni dostęp do laboratoriów komputerowych oraz sal seminaryjnych, jak również dwie przerwy kawowe i lunch w każdym dniu szkolenia.
Zajęcia w Warszawie są zaplanowane w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania przy ulicy Pawiej 55.
Zajęcia w Rzeszowie odbędą się w Centrum Turystyki i Rekreacji a w Kielnarowej.
Zajęcia w Szczecinie przeprowadzimy w UNIZETO  Technologies SA.
Ośrodki w Warszawie oraz w Szczecinie znajdują się w centrum miasta.
Ośrodek w Kielnarowej znajduje się tuż za rogatkami Rzeszowa, ok 10 km na południe. Uwaga - ośrodek w Kielnarowej ma własną bazę noclegową, ze względu na położenie ośrodka sugerujemy wybieranie noclegu w samej Kielnarowej (noclegi będą rezerwowane przez Organizatora).
Szczegóły dotyczące ośrodków szkoleniowych znajdą Państwo tutaj natomiast informacje o miejscach noclegowych tutaj.
2. Kto pokrywa koszty noclegów i dojazdu?
Koszty noclegów i dojazdu pokrywają uczestnicy szkoleń. Organizator dołoży starań, aby wynegocjować jak nalepsze ceny noclegów dla uczestników projektu. Jeżeli szkolenie jest realizowane w ośrodku szkoleniowym wraz z bazą noclegową będziemy sugerowali konkretne miejsca noclegów będące jak najlepszymi lokalizacjami ze względów logistycznych.
3. Jakie oprogramowanie będzie używane podczas szkoleń ?
W trakcie szkolenia S1 będzie wykorzystywane dostepne oprogramowanie otwarte oraz aplikacja e-Learning (system OLAT) jak również geoportal Akademii INSPIRE, w którym będą dostępne podstawowe funkcje edycji danych. W kolejnych etapach programu szkoleniowego zaprezentujemy również rozwiązania komercyjne w tym oprogramowanie Geomedia.
4.W jakich godzinach będą się odbywały zajęcia na szkoleniach stacjonarnych?
Dzień pierwszy zaczynamy o godzinie 9.00, kończymy o 17.45. Dzień drugi zaczynamy o 9.00 i kończymy o godzinie 16.00.
Konkurs dla gmin
1. Jakie są minimalne warunki techniczne konieczne do instalacji geoportalu będącego nagrodą dla gmin-laureatów I i II miejsca?
Instalacja geoportalu możliwa będzie w sytuacji, gdy gmina zapewni dostęp do serwera www lub miejsca na już funkcjonującym serwerze www gminy, który spełnia następujące warunki techniczne: obsługuje aplikacje napisane w Pylons, na serwerze możliwy jest dostęp do bazy danych Postgres z rozszerzeniem PostGIS.
 
Projekt realizuje

Wyszukiwarka

Powiększ czcionkęZmniejsz czcionkę

Sonda

Zainspiruj się! Infrastruktura Informacji Przestrzennej w samorządach gminnych – czy takie publikacje są potrzebne?
 

Kalendarz

<<  Grudzień 2019  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031