Projekt zakończony
Osoby zainteresowane szkoleniami zapraszamy na stronę Szkolenia GIS / GEOINFORMACJA / INSPIRE
Podsumowanie regionalnych konferencji informacyjnych
Drukuj
22-09-2009
Akademia INSPIRE ruszyła w Polskę! Od 14 września odwiedziliśmy trzy miasta: Warszawę (14 września), Szczecin (16 września), Rzeszów (18 września), gdzie zaprezentowaliśmy cele i założenia projektu oraz zaprosiliśmy gminy z całej Polski do udziału w programie szkoleniowym.

Regionalne konferencje informacyjne zgromadziły blisko 200 osób. Gościliśmy zarówno wójtów, burmistrzów, prezydentów oraz pracowników jednostek samorządowych, jak i
przedstawicieli Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, Powiatowych Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, parków krajobrazowych oraz innych partnerów instytucjonalnych gmin.

WA_sala RZsala
Sz_sala
Fot. Uczestnicy konferencji w Warszawie (górne lewe zdjęcie), Rzeszowie (górne prawe zdjęcie) oraz Szczecinie (dolne lewe zdjęcie)

Naszymi gośćmi byli również członkowie Rady Konsultacyjnej projektu, którzy na konferencji w Warszawie przedstawili informacje na temat Dyrektywy INSPIRE (dr Marek Baranowski, dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii), aktualnego stanu wdrożenia założeń Dyrektywy w Polsce (Jacek Jarząbek, wiceprezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii) oraz praktycznego zastosowania założeń Dyrektywy przy tworzeniu Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej na przykładzie Mazowieckiego SIP (Krzysztof Mączewski, Geodeta Województwa Mazowieckiego). W zastępstwie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Pana dr Michała Kiełszni wystąpił Pan Maciej Rossa (dyrektor Departamentu Kontroli Szkód w Środowisku, Ekozarządzania, Promocji i Informacji o Środowisku w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska), który zaprezentował zadania Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska wynikające z Dyrektywy INSPIRE.

WA_prezydium
Fot. Konferencja w Warszawie, w prezydium zasiedli zaproszeni goście:
członkowie Rady Konsultacyjnej Projektu oraz Christopher Dymek reprezentujący gminę T
ønsberg

WA_Jarzabek WA_maczewski
Fot. Wiceprezes GUGiK Jacek Jarząbek (na lewym zdjęciu) oraz Dyrektor BGWM, Geodeta woj. mazowieckiego Krzysztof Mączewski (na prawym zdjęciu).

WARossa WA_Baranowski
Fot. Dyrektor Departamantu Kontroli Szkód w Środowisku, Ekozarządzania, Promocji i Informacji o Środowisku w GDOŚ, Maciej Rossa  (na lewym zdjęciu) oraz Dyrektor IGIiK Dr  Marek Baranowski (na prawym zdjęciu).

Na spotkaniach w Szczecinie oraz Rzeszowie gościliśmy Geodetów województw Panów Antoniego Bielaka, Geodetę Województwa Zachodniopomorskiego oraz Piotra Kędrka, Geodetę Województwa Podkarpackiego.

SZCZ_Bielak RZ_Kedrek_MA
Fot. Geodeta woj. zachodniopomorskiego Antoni Bielak  oraz Geodeta woj. podkarpackiego Piotr Kędrek wraz z Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Marią Andrzejewską

Uczestnicy konferencji regionalnych mieli również niecodzienną okazję zapoznania się z doświadczeniami partnera projektu gminy Tønsberg w Norwegii w budowaniu społeczeństwa geoinformacyjnego. Christopher Dymek, który towarzyszył zespołowi Akademii INSPIRE na wszystkich trzech konferencjach regionalnych, zaprezentował norweską drogę gminy Tønsberg i ośmiu współpracujących gmin do wspólnego geoportalu oraz podzielił się swoimi refleksjami na temat wdrażania rozwiązań geoinformacyjnych w pracy tych gmin (szczególnie w zakresie planowania przestrzennego).

Tonsberg
Fot. Christopher Dymek w trakcie prezentacji doświadczeń Tønsberg

Na konferencji w Warszawie komentarz do prezentacji Christophera Dymka wygłosił Dariusz Jaszczuk - wójt gminy Mrozy, lidera regionu mazowieckiego w dziedzinie stosowania geoinformacji w pracy urzędu gminy. Pan wójt wskazał na konieczność wzmacniania powszechnego dostępu do Internetu dal społeczeństwa, które dzięki temu bedzie mogło korzystać z usług, e-urzedu. Podkreślił również, że powszechna dostępność do sieci Internet dla każdego mieszkańca leży u podstaw budowania społeczeństwa informacyjnego.

Robert Widz, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Intergraph Polska Sp. z o.o., w swojej prezentacji przedstawił najlepsze przykłady zastosowania GIS i udostępniania danych przestrzennych w jednostkach samorządowych w Polsce, które już są zgodne z ideą INSPIRE.

WA_widz
Fot. Robert Widz, Dyrektor INTERGRAPH Polska w trakcie prezentacji dobrych praktyk w polskich samorządach

W trakcie konferencji przekazaliśmy również informacje o projekcie Akademia INSPIRE, szczególną uwagę zwracając na przedstawienie programu szkoleniowego, omówienie zasad uczestnictwa w szkoleniach oraz procedury zgłoszeń, a także regulaminu konkursu dla gmin.
Na zakończenie poprosiliśmy uczestników konferencji o wypełnienie ankiet ewaluacyjnych. Znaczna większość osób zadeklarowała zainteresowanie zgłoszeniem do programu szkoleniowego Akademii INSPIRE oraz gotowość do przekazania informacji o projekcie sąsiednim jednostkom samorządowym. Pozytywnie oceniono sposób rejestracji na konferencje informacyjne oraz miejsca ich organizacji. Dziękujemy za Państwa uznanie!

Niezwykle cieszymy się, że mieliśmy możliwość spotkania na konferencjach regionalnych z tak liczną grupą przedstawicieli jednostek samorządowych oraz instytucji administracji publicznej. Mamy nadzieję, że zadeklarowane w ankietach ewaluacyjnych zainteresowanie projektem przełoży się na liczbę zgłoszeń do programu szkoleniowego. Rejestracja otwarta została 21 września, a formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem www.akademiainspire.pl/rejestracja.

Serdecznie zapraszamy wszystkie gmin do udziału w programie szkoleniowym Akademia INSPIRE!

Udostępnione przez prelegentów prezentacje zostały zamieszczone na podstronach konferencji regionalnych:
  • konferencja w Warszawie (14 września 2009 r.),
  • konferencja w Szczecinie (16 września 2009 r.),
  • konferencja w Rzeszowie (18 września 2009 r.).
Kontroli Szkód w Środowisku, Ekozarządzania, Promocji i Informacji o Środowisku w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

 
Projekt realizuje

Wyszukiwarka

Powiększ czcionkęZmniejsz czcionkę

Sonda

Zainspiruj się! Infrastruktura Informacji Przestrzennej w samorządach gminnych – czy takie publikacje są potrzebne?
 

Kalendarz

<<  Marzec 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031