Projekt zakończony
Osoby zainteresowane szkoleniami zapraszamy na stronę Szkolenia GIS / GEOINFORMACJA / INSPIRE
Pilotaż już za nami!
Drukuj
09-09-2009
Białobrzegi, Garbatka-Letnisko, Sochaczew oraz Wyszków to gminy, które były bohaterami szkolenia pilotażowego projektu Geoinformacja w Praktyce - Akademia INSPIRE.
Szkolenie pilotażowe odbyło się 26 sierpnia w laboratorium komputerowym Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Program zajęć obejmował wybrane wykłady oraz ćwiczenia z programu Akademii INSPIRE, wprowadzające uczestników do świata geoinformacji.

Na wstępie przybliżyliśmy uczestnikom pilotażu nowe pojęcia i terminy takie jak np. dane przestrzenne, informacja przestrzenna, usługi sieciowe. Wyjaśniliśmy istotę Dyrektywy INSPIRE, od której nazwę wziął program szkoleniowy – Akademia INSPIRE. Przedstawiliśmy różne, internetowe źródła danych przestrzennych i ćwiczyliśmy pracę z serwisem Geoportal.gov.pl, prezentując dostępne funkcje oraz narzędzia. Pokazaliśmy także, jak korzystać z usług WMS, które umożliwiają przeglądanie udostępnionych w Internecie danych przestrzennych.
W trakcie szkolenia odbyła się sesja ćwiczeniowa z urządzeniami nawigacji satelitarnej GPS. Po zaprezentowaniu i przećwiczeniu w terenie obsługi odbiorników uczestnicy wykonywali samodzielne pomiary na Polu Mokotowskim, a następnie odczytywali pozyskane dane w oprogramowaniu GIS.

Szkolenie pilotażowe pozwoliło nam również ocenić poziom trudności zajęć oraz ocenić zaangażowanie trenerów w pracę z grupą ćwiczeniową. Na zajęciach były obecne obserwatorki - ekspertki w zakresie organizacji szkoleń, prezentacji i komunikacji oraz pracy trenerskiej. Panie Elżbieta Żurek oraz Agata Samcik z firmy Compress śledziły nasze działania jako trenerów i zadbały o listę rekomendacji dla naszego zespołu. Uwagi oraz interesujące wskazówki dotyczące pracy z grupą szkoleniową są dla nas niewątpliwie ogromną korzyścią.

pilotaz_1
Fot. Zajęcia w sali komputerowej.

pilotaz_5
Fot. Zajęcia terenowe.

Szkolenie zakończyło się kartkówką. Z przyjemnością odnotowaliśmy, że większość odpowiedzi na zadane pytania była poprawna. Pytania brzmiały następująco:

1) Czego dotyczy Dyrektywa INSPIRE?
2) Na czym polegają usługi WMS?
3) Co to jest informacja przestrzenna?

Te na pozór proste - dla osób wykorzystujących narzędzia GIS w swojej codziennej pracy - pytania, odnoszą się do dziedziny i terminologii zupełnie nowej dla większości pracowników gmin. Dlatego też niezwykle ważną konkluzją przeprowadzonego szkolenia jest zwrócenie szczególnej uwagi na terminologię geoinformacyjną, którą jako trenerzy będziemy się posługiwać w trakcie szkoleń. Jest ona zgodna z zapisami prawa, obowiązującym stanem wiedzy, a jednocześnie  musi być w pełni zrozumiała dla  uczestników szkoleń. Przybliżenie pojęć zwykle abstrakcyjnych i wprowadzenie ich do słowniczka terminów stosowanych w gminie to jedno z ważniejszych zadań dla naszego zespołu.

pilotaz_3 pilotaz_4
Fot. Zajęcia terenowe z obsługi urządzeń GPS

Raz jeszcze dziękujemy uczestnikom szkolenia za udział w pilotażu. Mamy nadzieję, że zgodnie z deklaracjami zawartymi w ankietach ewaluacyjnych, z większością osób spotkamy się już niebawem, a więc w listopadzie, gdy rozpocznie się program szkoleniowy Akademii INSPIRE.

pilota_6

Fot. Do zobaczenia na szkoleniach Akademii INSPIRE - na zdjęciu zespół trenerów oraz
w środku
Agata Samcik i Elżbieta Żurek –  obserwatorki szkolenia, które oceniały naszą pracę na pilotażu.

 
Projekt realizuje

Wyszukiwarka

Powiększ czcionkęZmniejsz czcionkę

Sonda

Zainspiruj się! Infrastruktura Informacji Przestrzennej w samorządach gminnych – czy takie publikacje są potrzebne?
 

Kalendarz

<<  Marzec 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031