Projekt zakończony
Osoby zainteresowane szkoleniami zapraszamy na stronę Szkolenia GIS / GEOINFORMACJA / INSPIRE
Szukamy polskiego Tønsberg w regionach - spotkanie w gminie Mrozy
Drukuj
22-08-2009
logo-mrozySpotkanie z Wójtem gminy Mrozy było bardzo oczekiwanym wydarzeniem dla zespołu Akademii INSPIRE. Znając osiągnięcia tej mazowieckiej gminy na polu rozwoju infrastruktury informacyjnej oraz usług dla ludności bazujących na Internecie, stawialiśmy sobie pytanie - czy znaleźliśmy nasze Polskie T?nsberg?

W tym miejscu warto przypomnieć, że jedną z inspiracji dla ustanowienia projektu Akademia INSPIRE były właśnie doświadczenia naszych przyjaciół z Norwegii, we wspomnianej gminie Tønsberg. Tønsberg zainicjowało współpracę z gminami sąsiadującymi, utworzyło i wdrożyło system geoinformacyjny wspomagający zarządzanie przestrzenią niemal w każdym wymiarze - od spraw planistycznych  i komunalnych począwszy, przez usługi dla ludności oraz interesariuszy gmin, na środowisku i ochronie przyrody skończywszy.

Gmina Mrozy uczestniczy jako partner w projekcie koordynowanym przez Biuro Geodety Województwa Mazowieckiego pt. Mazowiecki System Informacji Przestrzennej.

Wiedzieliśmy, że czeka nas spotkanie z liderem regionu i rozmowa, która zderzy nasze plany i oczekiwania związane z programem szkoleń z rzeczywistością i praktyką polskich gmin.

W spotkaniu uczestniczyli:

  • Dariusz Jaszczuk – Wójt Gminy Mrozy;
  • Honorata Adamiec – zajmująca się ochroną środowiska w gminie oraz współpracą z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska;
  • Maria Andrzejewska – Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Główny Koordynator projektu Geoinformacja w praktyce – Akademia INSPIRE;
  • Monika Rusztecka – Kierownik programu szkoleniowego Akademii INSPIRE;
  • Elżbieta Wołoszyńska – Specjalista ds. ochrony środowiska.

alt
alt
Fot. Spotkanie zespołu Akademii INSPIRE w Mrozach.
Na górze uczestnicy spotkania w trakcie dyskusji.
Na dole - siedziba Urzędu Gminy Mrozy

Pan Wójt podkreślił ogromną rolę odpowiedniej infrastruktury informacyjnej dla ludności w rozwoju gminy oraz kompleksowym traktowaniu systemów geoinformacyjnych i e-Urzędu. Stwarzanie mieszkańcom możliwości korzystania z e-Urzędu to podstawa i kluczowe zadanie dla gminy w najbliższym czasie. Pan Wójt zwrócił jednak również uwagę na fakt, że rozwój tej infrastruktury musi iść wielokierunkowo. To nie tylko dane przestrzenne, które niewątpliwie są przydatne w samym urzędzie i wspomagają pracę urzędników, ale również bezprzewodowy Internet dla mieszkańców, tworzenie komputerowych pracowni edukacyjnych oraz przystosowanie samego Urzędu do elektronicznego obiegu dokumentów.

Niezwykle ciekawym doświadczeniem gminy Mrozy jest uruchomienie edukacyjnych pracowni komputerowych dla mieszkańców, a tym samym stworzenie możliwości podnoszenia kwalifikacji mieszkańców. Pracownie te są również istotnym "stymulatorem" życia społecznego w gminie – inspirują mieszkańców do wspólnego działania choćby poprzez organizowanie określonych kursów informatycznych. W naszej ocenie to również doskonała możliwość wzmacniania dostępności informacji przestrzennej gminy poprzez interaktywne mapy i rozwiązania web-gis pochodzące z zasobów Mazowieckiego SIP.

Wśród problemów jakie stoją na drodze urzędów, Pan Wójt podkreślił w pierwszym rzędzie to, że rozwój technologii zdystansował tempo zmian w prawie, które obowiązuje jednostki samorządowe i urzednicy mają do czynienia z dużą niekompatybilnością - prawo nie dotrzymuje kroku technologii, która wdziera się coraz częściej do gmin, głównie w formie e-Urzędu. Dlatego też tak ważne jest przyśpieszenie prac na tym polu, aby prawo było sprzymierzeńcem wdrażania nowych technologii, w tym geoinformacyjnych ,w gminach.

Kolejnym tematem poruszonym w dyskusji były doświadczenia gminy Mrozy we współpracy z PODGiK oraz RDOŚ. Okazało się, że na tym polu jest więcej niż dobrze i współpraca kwitnie. W gminie na bieżąco są konsultowane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Warszawie wszelkie zagadnienia związane z obszarami Natura 2000 (ne terenie gminy jest ostoja ptasia Dolina Kostrzynia oraz planowana do ustanowienia ostoja siedliskowa Rogoźnica). Dane z PODGiK, udostępniane w ramach Mazowieckiego SIP, są wykorzystywane w Urzędzie praktycznie w sposób ciągły w każdym działaniu, w którym konieczne jest posiłkowanie się mapą działek i ewidencją gruntów. Podstawowym zasobem wykorzystywanym w gminie jest mapa zasadnicza oraz baza danych topograficznych TBD. Zasoby PODGiK są w trakcie konwersji z formy analogowej na numeryczną, zatem dostępność tych zasobów i zakres ich wykorzystania będzie wzrastać.

alt
Fot. Od lewej Pan Dariusz Jaszczuk, Wójt Gminy Mrozy, Pani Maria Andrzejewska,
Ela Wołoszyńska oraz Honorata Adamiec

Spotkanie w gminie Mrozy było dla nas źródłem wielu inspiracji oraz przemyśleń, związanych z programem szkoleń. Jeszcze raz utwierdziliśmy się w przekonaniu o potrzebie prowadzenia takich projektów i ogromie pracy, jaki wiąże się z wdrażaniem nowych rozwiązań technologicznych w Urzędach. Mamy nadzieję, że Projekt Akademia INSPIRE przyczyni się do przygotowania urzędników w gminach do tego procesu.

Będziemy mieli zaszczyt gościć Pana Wójta na regionalnej konferencji informacyjnej w Warszawie w dniu 14 września br. Pan Wójt podjął się skomentowania prezentacji dorobku gminy Tønsberg w odniesieniu do realiów polskiej gminy. Z zainteresowaniem wysłuchamy opinii na ten temat, a i mamy nadzieję, że będzie ona inspirująca dla pozostałych uczestników konferencji.


 
Projekt realizuje

Wyszukiwarka

Powiększ czcionkęZmniejsz czcionkę

Sonda

Zainspiruj się! Infrastruktura Informacji Przestrzennej w samorządach gminnych – czy takie publikacje są potrzebne?
 

Kalendarz

<<  Marzec 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031