Projekt zakończony
Osoby zainteresowane szkoleniami zapraszamy na stronę Szkolenia GIS / GEOINFORMACJA / INSPIRE
Posiedzenie Rady Konsultacyjnej projektu
Drukuj
29-05-2009

W dniu dzisiejszym odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Konsultacyjnej projektu Akademia INSPIRE, w której skład wchodzą:

  • dr Marek Baranowski ? dyrektor Instytutu Geodezji i Kartografii,
  • Jacek Jarząbek ? wiceprezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii,
  • dr Michał Kiełsznia ? Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska,
  • Krzysztof Mączewski ? Geodeta Województwa Mazowieckiego.

Na spotkaniu zespół projektu przedstawił członkom Rady założenia programu szkoleń. Szczegółowo zaprezentowano listę kompetencji pracowników w gminach w odniesieniu do zakresu służbowych obowiązków związanych z planowaniem przestrzennym oraz ochroną środowiska oraz omówiono wyniki badania kompetencji GIS w gminach.

Członkowie Rady dostrzegli potrzebę szczególnego uwypuklenia w projekcie zagadnień związanych z prawnymi zobowiązaniami stosowania geoinformacji w zadaniach gminy. Prezes Jacek Jarząbek wskazał na bezpośrednie przełożenie ujętych w programie szkolenia zajęć na konkretne zadania i usługi administracji, wynikającej z obowiązku prawnego. Podkreślił również, że widzi pozytywną rolę projektu w przygotowaniu urzędników do pracy zgodnie z opracowywanymi przez GUGiK procedurami prawnymi odnoszącymi się do geoinformacji.

Dyrektor Krzysztof Mączewski podkreślił, że konieczna jest korelacja między zastosowaniami GIS a funkcjonowaniem e-Urzędu - istotne jest, aby o ile to tylko możliwe zadania w gminach, związane choćby z elektronicznym obiegiem dokumentów, zawsze miały odniesienie przestrzenne. Wskazał on również w komentarzu na relację i komplementarność projektu Akademia INSPIRE z działaniami odniesionymi do zagadnień planistycznych i standaryzacji procesu planistycznego podejmowanymi na Mazowszu.

Dr Marek Baranowski zwrócił uwagę, że niezwykle istotne jest odniesienie programu szkoleń do praktyki urzędniczej - wskazanie urzędnikom form i sposobów wypełniania obowiązku prawnego poprzez rutynowe zastosowania informacji przestrzennej ma kluczowe znaczenie w realizacji projektu.

Bardzo dziękujemy Radzie Konsultacyjnej za te niezwykle cenne uwagi i komentarze.


 
Projekt realizuje

Wyszukiwarka

Powiększ czcionkęZmniejsz czcionkę

Sonda

Zainspiruj się! Infrastruktura Informacji Przestrzennej w samorządach gminnych – czy takie publikacje są potrzebne?
 

Kalendarz

<<  Marzec 2018  >>
 Pn  Wt  Śr  Cz  Pt  So  N 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031